Naruszenie przepisów ruchu drogowego, choćby nieumyślne, może spowodować poważne następstwa. W zależności od skutków wypadku lub kolizji będzie to nawet status osoby karanej i utrata prawa jazdy. Można je jednak zminimalizować
Niezależnie od tego, co byśmy nie robili i jak byśmy nie uważali, zdarzenia drogowe były, są i będą. Pośpiech, zamyślenie, zmęczenie, nieostrożność czy trudne warunki atmosferyczne powodują, że dochodzi do kolizji i wypadków. Jeśli ich skutki to tylko uszkodzenie samochodów lub niewielki uszczerbek na zdrowiu, to sprawca popełnia jedynie wykroczenie z art. 86 § 1 kw, za które grozi kara grzywny od 20 złotych do 5.000 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3, a jego ubezpieczyciel będzie musiał zapłacić za naprawdę pojazdu, leczenie i cierpienie poszkodowanego.
Kluczowy uszczerbek na zdrowiu
Jeśli jednak obrażenia będą większe i dojdzie do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia na czas przekraczający 7 dni, o czym zdecyduje dokumentacja medyczna i opinia biegłego, zaistniała sytuacja będzie przestępstwem z art. 177 § 1 kk, za które grozi już kara pozbawienia wolności do lat 3. Tym samym sprawca zyska status osoby karanej i dodatkowo musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia bądź nawiązki na rzecz poszkodowanego. To jednak nie wszystko, bo grozi mu też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do lat 10. Gdy będzie dłuższy od 1 roku, trzeba będzie ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Jak widać, konsekwencje tego nieumyślnego przecież czynu mogą być bardzo duże. Jak je zminimalizować? Wszystko zależy od konkretnego przypadku, w szczególności tego, czy naruszenie przez sprawcę zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym było umyślne, czy nieumyślne, czy przyznał się i wyraził skruchę, jak również, czy poszkodowany przyczynił się do tego zdarzenia i jak duże spowodowało to dla niego następstwa.
Korzystne warunkowe umorzenie
Z umyślnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym będziemy mieli do czynienia w szczególności w przypadku przekroczenia prędkości, podjęcia manewru wyprzedzania mimo linii ciągłej czy przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nieumyślność wystąpi przede wszystkim przy niezauważeniu innego pojazdu, pieszego czy przeszkody. Zwłaszcza w przypadku zaistnienia trudnych warunków drogowych i ograniczonej widoczności, jak również oślepienia przez inny pojazd czy ciemnego ubioru pieszego. Przy zaistnieniu korzystnych okoliczności i umiejętnej obronie możliwe jest przekonanie sądu i uzyskanie kary innego rodzaju, w tym w szczególności grzywny lub ograniczenia wolności, uniknięcie zakazu prowadzenia pojazdów, a nawet warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący od roku do lat 3. To ostatnie rozwiązanie możliwe jest jedynie przy uprzedniej niekaralności i jest o tyle korzystne, że choć następuje stwierdzenie winy, to sprawca wciąż jest osobą niekaraną, zaś po upływie okresu próby postępowanie, które de facto jest zawieszone, uznaje się za niebyłe.
Radca Prawny Anna Jędrysiak – Morycz
Zapraszam do komentowania.
Komentarze
Bądź pierwszym komentującym!